Sash ry. on liittynyt Sairaanhoitajaliiton asiantuntijajaokseen

Sash ry. on liittynyt Sairaanhoitajaliiton asiantuntijajaokseen

Suomen Anestesiasairaanhoitajat ry:n hallitus päätti elokuun kokouksessaan, että Yhdistys hakee jäsenyyttä Sairaanhoitajaliiton asiantuntijajaoksessa. Sairaanhoitajaliitto hyväksyi hakemuksen 28.8.2020.

Yhdistyksen hallitus toivoo, että osana suurempaa ja laajempaa ammattiyhteisöä Yhdistyksen ponnistelut muun muassa anestesiasairaanhoitajien erikoistumiskoulutuksen saamiseksi tulisivat paremmin huomioiduiksi päätöksiä tekevissä yksiköissä.

Sairaanhoitajaliitto on jo tämän vuoden aikana vienyt tietoa erikoistumiskoulutuksen tarpeesta Sosiaali- ja Terveysministeriöön, Opetusministeriöön, hoitajataustaisille kansanedustajille ja päättäjätapaamisiin.

Lisätietoa:
Sari Pyhälä
sari.pyhala(a)sash.qa.web-veistamo.fi

Next Post Previous Post